Symbole czerwonych kłódek na ciemnym tle

Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych?

Ochrona danych jest niezwykle istotną kwestią zarówno w przestrzeni firmowej, jak i domowej. Komputery – a także inne urządzenia, na przykład smartfony i tablety – narażone są na złośliwe oprogramowanie, phishing, a w niektórych przypadkach także ataki hakerskie. Pamiętaj, że ignorowanie nawet najmniejszego zagrożenia może okazać się fatalne w skutkach. Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych w praktyce?

W dzisiejszych czasach ochrona komputera i zawartych w nim danych to podstawa prawidłowego funkcjonowaniu każdej firmy bez względu na jej rozmiar. Każdy administrator sieci kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo swoich danych. Rodzajów zagrożeń jest jednak tyle, że pojedynczy człowiek nie jest w stanie wystarczająco dokładnie ich monitorować.

Jeden nie do końca zabezpieczony laptop może wywołać chaos w całym przedsiębiorstwie. Jeśli znajdują się na nim cenne dla firmy dane, to włamanie może rozłożyć Twój serwer, sieć, pracę, a nawet życie. Milionowe kary za naruszenia RODO. Wielotysięczne straty, bo sklep internetowy poległ. Telefony, pozwy, pisma, odszkodowania… Nie jest to zbyt optymistyczna wizja. Na szczęście istnieją rozwiązania, które w łatwy i skuteczny sposób zabezpieczą komputery w Twojej firmie przed wyciekiem cennych i poufnych informacji.

Czy zdarzyło Ci się, że… 

pani Ania z księgowości dostaje maila, który w ostrym tonie ponagla do zapłaty zaległej faktury. Faktura znajduje się w archiwum .zip. Pani Ania otwiera plik, chce to sprawdzić…

Co dalej?

Wyczyszczone konto firmowe? Wykradziony kod gry, nad którą pracujesz? A może „tylko” wyciek danych osobowych pracowników?

By uchronić się przed takimi sytuacjami, z pomocą przychodzi FortiGate – firewall nowej generacji, który chroni przed znanymi zagrożeniami. Jest w stanie również wykryć ataki dotychczas niewystępujące (typu zero-day).

FortiGate – bezpieczeństwo sieci komputerowej

Wiele osób, mówiąc o bezpieczeństwie w kontekście IT, myśli przede wszystkim o korzystaniu z antywirusa, ustalaniu silnego hasła czy tworzeniu kopii zapasowej. Należy jednak pamiętać, że nawet najskuteczniejsze oprogramowanie antywirusowe przede wszystkim chroni przed niechcianymi plikami. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie, dlatego warto korzystać z kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo danych w firmie lub w domu, atrakcyjnym rozwiązaniem będzie FortiGate. To zintegrowana zapora sieciowa, nazywana także firewallem. Technologia ta jest na tyle elastyczna, że może być dopasowana do potrzeb domu, małego biura, a także korporacji. FortiGate wyróżnia się szerokim spektrum innowacyjnych funkcji – to między innymi wydajny antywirus, zapora sieciowa, ochrona przed włamaniami opierająca się na module IPS, czy nawet system antyspam blokujący niechcianą korespondencję. Na szczególną uwagę zasługuje także funkcja web filtering, której zadaniem jest eliminacja zagrożeń pojawiających się podczas korzystania z Internetu.

FortiGate, dzięki modułowi IPS, może powstrzymać bezpośrednie próby wtargnięcia do sieci. Dzięki szczegółowej kontroli ruchu webowego i blokowaniu określonych aplikacji (moduł WebFilteringu oraz Application Control) umożliwia też monitorowanie, co dzieje się w sieci. Pozwala to, w razie potrzeby, natychmiast reagować. Dzięki tysiącom na bieżąco aktualizowanych sygnatur zapewnia ochronę antywirusową, włącznie z możliwością skanowania spakowanych archiwów. Może też blokować określone typy plików (File Filtering). FortiGate to next generation firewall – urządzenie, które łączy w sobie funkcje routera i jednocześnie może skanować i wielowarstwowo zabezpieczać cały przechodzący przez niego ruch sieciowy.

Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Technologie takie jak FortiGate są kompleksowe i rozbudowane, co sprawia, że do ich obsługi przydaje się dedykowane szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa. W ten sposób nauczysz się, jak obsługiwać oprogramowanie oraz w jaki sposób chronić dane w domu lub firmie. Szkolenia są o tyle ciekawym rozwiązaniem, że za ich prowadzenie odpowiadają wykwalifikowani eksperci. Kilkugodzinne spotkanie pozwoli zrozumieć, w jaki sposób wdrożyć urządzenie FortiGate, jak konfigurować poszczególne funkcje oraz na co zwracać szczególną uwagę podczas korzystania z komputerów. Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa to skondensowana, merytoryczna wiedza, która przydaje się w praktyce.

Człowiek to najsłabsze ogniwo

Każda technologia, w tym FortiGate, to narzędzie na tyle skuteczne, na ile świadomy jest człowiek, który je konfiguruje. Tylko zdając sobie sprawę, jakich metod używają hakerzy, gdzie może być słabe ogniwo naszej sieci, jak działają narzędzia szukające podatności, można skonfigurować funkcje ochronne tak, aby efektywnie chroniły sieć.

Na szkoleniu przedstawiamy metody stosowane przez hakerów oraz sposoby obrony przed każdym z poszczególnych ataków. Nacisk kładziemy głównie na praktykę. Nie ma jednego schematu dla każdego, bo ile sieci, tyle konfiguracji.

Dzięki zdobytej wiedzy każdy uczestnik będzie mógł dostosować FortiGate’a do swojej, konkretnej sieci i skonsultować ustawienia, i to z nie byle kim. Nasi trenerzy od lat pracują w cyber security, znają ten sprzęt od podszewki i „niemożliwe robią od ręki” 😊.

Też byś tak chciał? Oczywiście. Zrób pierwszy krok i zapisz się już dziś.

Po ukończonym szkoleniu będziesz znał i rozumiał rodzaje ataków hakerskich. Będziesz potrafił określić działanie każdego z modułów bezpieczeństwa oraz zdobędziesz umiejętność zastosowania jej w praktyce w codziennej ochronie swojej sieci.